Proč to jím(e)

.. když víme, že nám po tom není hej?

S příchodem jara se všichni vrháme na detoxy. Nabije nás to novou energií, je nám fajn a pak se pomalu vracíme do zajetých kolejí. Je to špatně?

Jarní očisty si předem neplánuju a časově neohraničuju. Tělo si o to samo řekne. V březnu jsem byla bez energie, kterou jsem se snažila doplňovat jídlem, no a co si budem, slušně jsem se přejídala. Jenže později už jsem neměla chuť jíst, dokonce ani pít kávu, a tak jsem měla jasno.

Dala jsem si denní půst na vodě a cca týden pila hodně šťáv, smoothies, čajů. Hlavně jsem jedla hodně zeleninových jídel se spoustou luštěnin kromě sóji. Jediné, co jsem chtěla, bylo vyhnout se zpracovaným potravinám, vypustila jsem tofu, alkohol i kofein. Během pár dnů jsem baterky dobila, splašené chutě se mi ale nevrátily. Po osmi dnech jsem si dala milovanou kávu a víno, jídelníček už ale nezměnila. Těším se teď na každé jídlo dne, ale neprahnu po čokoládových tyčinkách s pocitem, že potřebuju doping. Zpomalila jsem, všeho ubrala a začala tělo zase poslouchat. Ono pak najednou funguje mnohem líp.

Proč u toho nezůstanu?

Protože tátův sójový guláš. Protože sušenky, které mi někdo upeče a má radost, že zvládl něco vegan. Protože na fesťáku u piva nechci ignorovat vegan hot dog v nabídce, byť ho jindy nejím. Protože čerstvá bageta ve Francii s pestem. Protože v životě potřebujeme trošku hříchu, žejo.

Často se mě lidi ptají, jak to mám s fast foodem. Já se vždycky zeptám sama sebe „Máš na to chuť? Užiješ si to bez výčitek? – Jdi do toho.“ Nestává se to často a když mi z toho není hej, příště na to mít chuť nebudu.

Jak to vyvážit?

Poslouchám se. Vím, co mi dělá dobře a co naopak ne. Přirozeně volím zdravější varianty a když nejsou, tak co? Tak nic.

Myslím, že správně opečovávané tělo zvládne jisté množství zla, jen je potřeba vycítit hranici a nezahlcovat ho tím, co nedokáže zpracovat. Nezakazovat si, ale docílit toho, že to nebudete chtít. Když začnete jíst dobře, chutě na ďábelské jídlo vás postupně přejdou. Aspoň já spoustu potravin začala časem vnímat jako jed.

Takže proč to jím? Protože balanc.

Proč nehřeším pořád? Mám se ráda.

H/řešíte?

 

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *