40denní zero waste výzva – failed

Všechny změny mého mého životního stylu a jídelníčku se tak nějak staly. Staly. Postě přišel čas a z mého života přirozeně zmizela vajíčka. Počkala jsem si, až přestanu mít chuť na sýr. Nikdy na mě nátlak ze dne na den nefungoval. Když ale přišlo na otázku bezodpadového života, měla jsem pocit, že jsem pohodlná, nemůžu se rozhoupat a vymlouvám se na nedostatek času. No dobře, fakt jsem ho moc neměla – práce, škola, práce, škola, nevěděla jsem, kdy se soustředit ještě na zmenšování svoji ekologické stopy. A tak jsem se v únoru rozhodla připojit k výzvě holek z blogu Czech Zero Waste– www.czechzerowaste.cz.  Spočívala v tom, že každý den splním nějaký bod, který mi pomůže omezit odpad. Napsala jsem na FB odhodlaný post a těšila se, jak si každý den úkol odškrtnu.

První dny mě uklidnily – předem jsem si říkala: splněno, splněno, splněno. V podstatě mám dávno zmáknutých šest jednoduchých návyků, které jsou podle Czech Zero Waste dobrým startem.

1) Nakupovat do vlastní (plátěné) tašky
2) Používat trvalou lahev na vodu
3) Nepoužívat jednorázové nádobí
4) Neplýtvat jídlem
5) Vyřadit nějakou zbytečnost
6) Zvednout ze země odpadek

Mám vlastní láhev na vodu, kávu s sebou si beru jedině do KeepCup, svačinu nosím ve skleněné dóze a jídlo nevyhazuju. Snažím se třídit skříně a nakupovat z druhé ruky.  Kosmetiku už si z velké části sama vyrábím a kupuju tuhá mýdla a šampony bez obalu. Na zuby jedině kartáček YONI.

Proč mi tohle nestačilo?

Naše koše pořád přetékaly, já se vztekala, že zbytečně nakupuju tuze moc obalů a neumím si pohlídat otvíračku bezobaláčů. A ty pytlíky na ovoce a zeleninu, co jsem ušila, darovala a od té doby ne a ne si vytvořit nové? Rostlinné mlíko už jsem si nevyrobila ani nepamatuju a začala jsem si kupovat to v krabici. Mohla bych pokračovat ..

Všechny body výzvy mi dávaly smysl, jenže jsem si ani neuměla zvolit jeden typ odpadku, který ze života odstraním. Taky se po vás chce třeba naučit se dívat do lednice před tím, než jdete nakupovat, vyměnit kapesníky za látkové – věci, které se pro vás snadno stanou rutinou, já se ale stresovala, že nestíhám další věc ze své agendy. Bylo to jednoduše tak špatné načasování, že jsem v polovině výrazně polevila a seznam nedokončila.

Nakonec jsem si musela říct, že (jak už to tak bývá) nemá smysl věci lámat přes koleno. Určitě ne v mém světě. Zbytečný odpad mi trhá srdce – věděla jsem, že s mým odhodláním to nakonec zvládnu jinak. Není důležité, kdy který bod splníte, ani jestli budou všechny. Totitž .. když teď po půl roce na ten seznam koukám, zjišťuju, že mám téměř hotovo. Pytlíčky jsem pořád nestihla ušít, ale pořádila jsem si zatím Frusack. Nenásilně a postupně věci měním. A ráda.

Tak já jenom, že to jde. A můžete si na to vzít času, kolik potřebujete. Tím neříkám, ať to odkládáte, jen si s klidným svědomím zvolte vlastní tempo. Možná se tak nenuceně dostanete dál, než jste mysleli.

Pokud je pro vás snadnější jít podle úkolníčku, celou výzvu, která vás minimálně nakopne a díky za ni! najdete zde. Kromě toho, že budete žít zdravěji a uklidíte si ve skříni i v životě, uděláte velký krok k tomu, aby nám na té planetě bylo pořád hej.

 

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *