čím obdarovat

Dárek. To slovo dostalo zbytečně hanlivé zabarvení, nezdá se vám? Začíná být symbolem konzumerismu a odvrácené strany Vánoc. Jenže ani ty svátky vůbec nemusí být o hromadění zbytečností. Mám ráda překvapení, takové ty drobné radosti nebo naopak velké zážitky. Třeba i zbytečnosti, ale s příběhem. Takže pokud kolem sebe máte lidi, které potěšíte něčím vegan a planeta friendly, sepsala jsem pár tipů. Zároveň s nimi určitě neurazíte ani ty, které chcete motivovat zkusit to jinak.

 1. Jídlo. Domácí perníčky by byly fajn, ale asi taky budete hledat jednodušší cestu. Zkuste něco lokálního od malých prodejců. Vezměte si na trhy nebo do bezobalového obchodu hezkou dózu nebo sklenici a naplňte ji sušeným ovocem, zrnkovu kávou, sypanými čaji, kořením nebo třeba vsaďte na vymazlenou marmeládu a sirupy od paní z trhu.
 2. Dózy na potraviny a jídlo s sebou. Plné jídla, přirozeně.
 3. Termohrnek/plecháček. Protože kafe s sebou si nemusíte brát nutně do kelímku.
 4. Láhev na vodu. Málokdo dnes chce střídat pet láhve, jen si ještě pořádnou láhev nekoupil.
 5. Když oblečení, tak .. Jestli kolem sebe nemáš nikoho, kdo šije nebo plete kulíšky jako Eliška, určitě najdeš spoustu takových online nebo na marketech a trzích. Pak je tady taky třeba hezký projekt Ponožky od babičky nebo kapmaně jako je DOBRO. od ZOOT.cz. Veganské kabelky a peněženky s příběhem z Bali najdeš tady.
 6. Kosmetika. Domácí, přírodní, voňavá, třeba i bez obalu. Tahle už je k sehnání na spoustě místech. Popř. zkus www.liskamazana.cz nebo blueberryhill.cz.
 7. Přírodní kartáček YONI nebo bambusové kartáčky. vím totiž, že je chce kdekdo vyzkoušet, jen si ho sám nekoupí. Fakt.
 8. Plátěná nákupní taška, věc, která jde pojmout kreativně. S potiskem na míru nebo vytvořit originál.
 9. Pytlíky na ovoce a zeleninu. Protože jednou plastový pytle vymizí úplně. Můžeš je sám ušít, mrknout sem nebo na barevné frusack.
 10. Knihy a předplatné. Tak co třeba oku lahodící vegan recepty – A co teda jíš? nebo něco o domácnosti bez odpadu? Pokud si někdo libuje ve slow life, pak je tady třeba předplatné Soffa magazínu. A návod na zelený život v Praze je hezky zpracovaný v Prague Green City Guide.
 11. Když zápisník, tak eko FOREWEAR. Sbírají staré kusy oblečení a co nejde k lidem v nouzi, zpracují na novou netkanou textilii. Můžeš si od nich pořádit třeba i obal na tablet.
 12. Zážitek. A nemusí to být letenka na Bali. Darovat se dá spousta hezkých momentů, třeba brunch s tebou.
 13. Dárek, který je dárkem pro někoho jiného. Protože jo, jsou lidi, kteří mají pocit, že mají všechno. A největší radost jim udělá, když třeba jejich jménem přispějete na něco dobrýho.
 14. Nakopnutí k šití, pletení, recyklování. A nemusí to být hned šicí stroj. Může být vlna a jiný materiál nebo třeba kniha, jak na to.
 15. Můžete koupit kalendář nebo můžete koupit pohodu, kterou pověsíte na zeď v podobě SLOW LIVING CALENDAR 2018
 16. Na zahradničení a pěstování. Taky znáte lidi, kteří pořád říkají, že si založí zahrádku? Co je taky víc, než doma vypěstované rajče, žejo. A na to stačí třeba truhlík. Kupte jim rostlinky nebo semínka. Taky můžeš zahradnické rukavice a ještě podpořit dobrou věc.
 17. Nářadí do kuchyně.  A pokud se chcete plácnout přes kapsu, na přípravu vegan a raw jídel se hodí třeba pořádný mixér, sušička a jiné vychytávky do kuchyně.

Obecná pravidla:

 • Nakupujte lokální výrobky nebo věci vytvořené s hezkým úmyslem. Od malých prodejců. Třeba na trzích, online, v design shopech.
 • Neumíte péct, pléct, šít, nemáte čas? Nevadí, určitě něco tvoří  sousedka, kolegyně nebo kamarádka kamarádky kolegyně.
 • Kupujte „nakopnutí“ – něco, co podpoří chuť začít tvořit, recyklovat, zahradničit, někam vyrazit, něco ochutnat. Však vy už budete vědět.

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *