Čím letos obdarovat

Dárek. To slovo začalo mít zbytečně hanlivé zabarvení, nezdá se vám? Stalo se symbolem konzumerismu a odvrácené strany Vánoc. Jenže ani ty svátky vůbec nemusí být o hromadění zbytečností. Mám ráda překvapení, takové ty drobné radosti nebo nečekané zážitky. Třeba i zbytečnosti, ale s příběhem. Nejradši je rozdávám v průběhu celého roku, ale pod stromeček se hodí taky. Pokud kolem sebe máte lidi, které potěšíte něčím smysluplným, pomalejším, vegan a planeta friendly, sepsala jsem pár mých tipů. (Nikdo mě neuplácel :)) Zároveň s nimi určitě neurazíte ani ty, které chcete motivovat, aby to zkusili jinak.

 1. Jídlo. Domácí perníčky by byly fajn pozornost, ale asi taky budete hledat jednodušší cestu Vánocích tolik vzácné nejsou. Zkuste něco lokálního od malých prodejců. Vezměte si na trhy nebo do bezobalového obchodu hezkou dózu/sklenici a naplňte ji sušeným ovocem, zrnkovu kávou, sypanými čaji, kořením nebo třeba vsaďte na vymazlenou marmeládu a sirupy od paní z trhu.
 2. Dózy na potraviny a jídlo s sebou. Plné jídla, přirozeně. Já mám radost ze svých skleněných, ve kterých můžu jíst zapéct i ohřát. Taky mám zálusk na nerezové.
 3. Hrnek/termoska/plecháček. Protože kafe s sebou si nemusíte brát nutně do kelímku, od toho je tady třeba KeepCup.
 4. Láhev na vodu. Málokdo dnes chce střídat pet láhve, jen si ještě pořádnou láhev nekoupil. Výběr je široký, já fandím skleněným a nerezovým. Na svém wish listu mám termoláhev.
 5. Když oblečení, tak .. Jestli kolem sebe nemáte nikoho, kdo šije nebo plete kulíšky jako Eliška, určitě najdeš spoustu takových online nebo na marketech a trzích. Pak je tady taky třeba hezký projekt Ponožky od babičky. Veganské kabelky a peněženky s příběhem z Bali najdete tady.
 6. Kosmetika nebo kurzy na výrobu přírodní kosmetiky. Domácí, přírodní, voňavá, třeba i bez obalu. Tahle už je k sehnání na spoustě místech. Zkusit můžete blueberryhill.cz a na srdečně doporučuju www.liskamazana.cz, kde jsem sama absolvovala dva kurzy, které mě nakoply. Sama díky tomu letos vyrobím pár dárků.
 7. Workshopy. Kromě kosmetiky se toho dá vyrábět a naučit opravdu hodně. Takže pak už stačí jen google.com.
 8. Přírodní kartáček YONI nebo bambusové kartáčky. Vím totiž, že je chce kdekdo vyzkoušet, jen si ho sám nekoupí. Nakopněte ji/ho.
 9. Plátěná nákupní taška, věc, která jde pojmout kreativně. S potiskem na míru třeba.
 10. Pytlíky na ovoce a zeleninu. Protože jednou plastový pytle vymizí úplně. Můžete je ušít, mrknout sem nebo na barevné frusack.
 11. Látkové kapesníky. Vás asi pobavím, ale tohle je jediná věc, o kterou jsem si letos řekla. Tak moc jsem nechápala, jak je ještě někdo může používat. Čím víc mě zajímá moje ekologická stopa, tím víc nechápu, jak můžeme používat papírový.
 12. Knihy a předplatné. Tak co třeba oku lahodící vegan recepty – A co teda jíš? nebo něco o domácnosti bez odpadu? Pokud si někdo libuje ve slow life, pak je tady hodně čtení o hygge nebo třeba předplatné Soffa magazínu. O zelený obývák se vám postarají Pokojovky a zelený život v Praze je hezky zpracovaný v Prague Green City Guide. A co dětem? Mám radost, že moje netěř je tak akorát ve věku na Tenkrát svět, pohádku s eko-tickým podtextem – „Planeta Země je po dlouhé době konečně zase krásné místo. Všechno je, jak má být, a každý je tu šťastný…“.
 13. Když zápisník, tak eko FOREWEAR. Sbírají staré kusy oblečení a co nejde k lidem v nouzi, zpracují na novou netkanou textilii. Můžete si od nich pořádit třeba i obal na tablet.
 14. Zážitek. A nemusí to být letenka na Bali. Darovat se dá spousta hezkých momentů, v dnešní „nemám na tebe čas době“ třeba prostě brunch s vámi.
 15. Dárek, který podpoří někoho/něco jiného. Protože jo, jsou lidi, kteří mají pocit, že mají všechno. A největší radost jim udělá, když třeba jejich jménem přispějete na něco smysluplného. Kromě všemožných organizací a neziskovek můžete mrknout na hithit.com, místo, kde můžete podpořit různé projekty a odměnou je často i hmotná věc. Nebo co třeba darovat kousek nového pralesa?
 16. Nakopnutí k šití, pletení, recyklování. A nemusí to být hned šicí stroj. Může být vlna a jiný materiál nebo třeba kniha, jak na to.
 17. Na zahradničení a pěstování. Taky znáte lidi, kteří pořád říkají, že si založí zahrádku? Co je taky víc, než doma vypěstované rajče, žejo. A na to stačí třeba truhlík. Kupte jim rostlinky nebo semínka. Taky můžete pořídit zahradnické rukavice a ještě podpořit dobrou věc.
 18. Nádobí/nářadí do kuchyně. Já bych třeba ocenila bambusovou misku, hrnek z teakového dřeva a nebo tuhle lžíci. Nebo lněný ubrus. No co si budem, já bych vlastně užila cokoli z kuchyňského a stolovacího koutku z NILA. A pokud se chcete plácnout přes kapsu, na přípravu vegan a raw jídel se hodí třeba pořádný mixér, sušička a jiné vychytávky do kuchyně.
 19. Deskovky. Asi jsem trošku odbočila, ale pokud se snažíte trochu zpomalit, je na čase být večer offline a zahrát si nějakou hru u kakaa nebo u vína. My takhle loni jeli Mikádo.
 20. Diář/kalendář. Bez klasického papírového diáře nežiju a je smutné, že i s těmi se plýtvá. Když počkáte do ledna, budete ho mít gratis, kdekomu v kanclu se jich totiž najednou sejde pět. Jsou ale diáře a kalendáře, na kterých někdo pracuje s účelem podpořit neziskovku nebo spolek, škoda nepřispět. Pokud o ničem nevíte, určitě najdete. Třeba kalendáře pro psí útulek nebo hospic.

Obecná pravidla:

 • Nakupujte lokální výrobky nebo věci vytvořené s hezkým úmyslem. Od malých prodejců. Třeba na trzích, online, v design shopech.
 • Neumíte péct, pléct, šít, nemáte čas? Nevadí, určitě něco tvoří  sousedka, kolegyně nebo kamarádka kamarádky kolegyně.
 • Určitě máte v plánu kupovat něco, co není na mém seznamu. Zapátrejte a zvažte všechny alternativy, není svetr jako svetr.
 • Kupujte „nakopnutí“ – něco, co podpoří chuť začít tvořit, recyklovat, zahradničit, někam vyrazit, něco ochutnat. Však vy už budete vědět.

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *